scorecardresearch
National Film Awards 2021: Rajinikanth receives Dadasaheb Phalke Award; here's the full list

National Film Awards 2021: Rajinikanth receives Dadasaheb Phalke Award; here's the full list

The National Award for Best Actor (Male) was shared between Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi) and Dhanush for Asuran (Tamil). The National Award for Best Actor (Female) was presented to Kangana Ranaut for 'Manikarnika' and 'Panga'.

Vice-President M Venkaiah Naidu presented the 51st Dadasaheb Phalke Award to Rajinikanth Vice-President M Venkaiah Naidu presented the 51st Dadasaheb Phalke Award to Rajinikanth

Superstar Rajinikanth received the 51st Dadasaheb Phalke Award at the presentation ceremony of the 67th National Film Awards on Monday. Vice-President M Venkaiah Naidu presented the awards at the ceremony held at Delhi's Vigyan Bhawan.

Rajinikanth's wife Latha Rajinikanth, daughter Aishwarya, son-in-law and actor Dhanush and his grandchildren had gone with him to Delhi to receive the coveted award.

"Tomorrow is an important occasion for me with two special landmarks. One, Dadasaheb Phalke Award, being conferred upon me by the Government of India because of the love and support of the people," the Superstar had said in a message shared on Sunday.

The winners of the 67th National Film Awards were announced back in March. The awards honoured outstanding achievements in cinema for the year 2019. The ceremony was supposed to take place last year but was delayed due to the COVID-19 pandemic.

The winners were chosen by the jury from a pool of 461 films in the feature-length category and 220 films in the short film category.

The National Award for Best Actor (Male) was shared between Manoj Bajpayee for Bhonsle (Hindi) and Dhanush for Asuran (Tamil). The National Award for Best Actor (Female) was presented to Kangana Ranaut for 'Manikarnika' and 'Panga'.

Here's the complete list of all the winners:

Most film-friendly state: Sikkim

(Special mention - Cinema Paharana Manus written by Ashok Rane and Kannada Cinema: Jagathika Cinema Vikasa-Prerane Prabhava written by PR Ramadasa Naidu)

Best Film Critic: Sohini Chattopadhyay

NON-FEATURE FILM CATEGORY

Best Narration: Wild Karnataka, Sir David Attenborough

Best Editing: Shut Up Sona, Arjun Gourisaria

Best Audiography: Radha (Musical), Allwin Rego and Sanjay Maurya

Best On-Location Sound Recordist: Rahas (Hindi), Saptarshi Sarkar

Best Cinematography: Sonsi, Savita Singh

Best Direction: Knock Knock Knock (English/Bengali), Sudhanshu Saria

Best Film on Family Values: Oru Paathiraa Swapnam Pole (Malayalam)

Best Short Fiction Film: Custody (Hindi/English)

Special Jury Award: Small Scale Societies (English)

Best Animation Film: Radha (Musical)

Best Investigative Film: Jakkal

Best Exploration Film: Wild Karnataka (English)

Best Education Film: Apples and Oranges (English)

Best Film on Social Issues: Holy Rights (Hindi) and Ladli (Hindi)

Best Environment Film: The Stork Saviours (Hindi)

Best Promotional Film: The Shower (Hindi)

Best Art and Culture Film: Shrikshetra-Ru-Sahijata (Odia)

Best Biographical Film: Elephants Do Remember (English)

Best Ethnographic Film: Charan-Atva The Essence of Being a Nomad (Gujarati)

Best Debut Non-Feature Film of a Director: Khisa (Marathi)

Best Non-Feature Film: An Engineered Dream (Hindi)

FEATURE FILMS

Special Mention: Biryani (Malayalam), Jonaki Porua (Assamese), Lata Bhagwan Kare (Marathi), Picasso (Marathi)

Best Tulu Film: Pingara

Best Paniya Film: Kenjira

Best Mishing Film: Anu Ruwad

Best Khasi Film: Lewduh

Best Haryanvi Film: Chhoriyan Chhoron Se Kam Nahi Hoti

Best Chattisgarhi Film: Bhulan The Maze

Best Telugu Film: Jersey

Best Tamil Film: Asuran

Best Punjabi Film: Rab Da Radio 2

Best Odiya Film: Sala Budhar Badla and Kalira Atita

Best Manipuri Film: Eigi Kona

Best Malayalam Film: Kalla Nottam

Best Marathi Film: Bardo

Best Konkani Film: Kaajro

Best Kannada Film: Akshi

Best Hindi Film: Chhichhore

Best Bengali Film: Gumnaami

Best Assamese Film: Ronuwa- Who Never Surrender

Best Action Direction Award

Best Stunt: Avane Srimannarayana (Kannada)

Best Choreography: Maharshi (Telugu)

Best Special Effects: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)

Special Jury Award: Oththa Seruppu Size-7 (Tamil)

Best Lyrics: Kolaambi (Malayalam)

Best Music Direction

Songs: Viswasam (Tamil)

Music Direction: Jyeshthoputro

Make-Up Artist: Helen

Best Production Design: Anandi Gopal

Best Editing: Jersey (Telugu)

Best Audiography: lewduh (Khasi)

Best Screenplay

Original Screenplay: Jyeshthoputri

Adapted Screenplay: Gumnaami

Dialogue Writer: The Tashkent Files (Hindi)

Best Cinematography: Jallikkettu (Malayalam)

Best Female Playback Singer: Bardo (Marathi)

Best Male Playback Singer: Kesri, Teri Mitti (Hindi)

Best Supporting Actress: The Tashkent Files, Pallavi Joshi

Best Supporting Actor: Super Deluxe, Vijaya Sethupathi

Best Actress: Kangana Ranaut (Manikarnika, Panga)

Best Actor: Manoj Bajpayee for Bhonsle and Dhanush for Asuran

Best Direction: Bahattar Hoorain

Best Children's Film: Kastoori (Hindi)

Best Film on Environment Conservation: Water Burial

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of Director: Helen (Malayalam)

Best Feature Film: Marakkar Arabikadalinte Simham (Malayalam)