scorecardresearch
Gujarat Election 2022: Full list of AAP candidates

Gujarat Election 2022: Full list of AAP candidates

Gujarat Election 2022: Gujarat is all set to go to polls in two phases - December 1 and 5. The results will be announced on December 8. Voting for the assembly seats will take place in the first phase, and the remaining will be covered in the second round.

Punjab Chief Minister Bhagwant Mann and Delhi Chief Minister Arvind Kejriwal wave at the supporters during a roadshow representing Aam Aadmi Party (Photo: PTI) Punjab Chief Minister Bhagwant Mann and Delhi Chief Minister Arvind Kejriwal wave at the supporters during a roadshow representing Aam Aadmi Party (Photo: PTI)

Gujarat Assembly Election 2022: The Aam Aadmi Party has so far declared the names of 176 candidates for the Gujarat elections, and to the 182-member Assembly.  The AAP party has revised several names over the last four months. Koli community leader from Bhavnagar, Raju Solanki has been appointed as the national joint secretary.

Chief ministerial candidate Isudan Gadhvi has been given Devbhoomi Dwarka District, Khambhaliya. Here's the full list. 

Constituencies and candidates

Kachchh District

Abdasa: Vasant Valjibhai Khetani    
Mandvi (Kachchh): Kailash Gadhvi    
Bhuj: Rajesh Pandoriya  
Anjar: Arjan Rabari     
Gandhidham (SC): B. T. Maheshwari   
Rapar: Ambabhai Patel   

Banaskantha

Vav: Bhim Patel   
Tharad: Virchandbhai Chavda   
Dhanera: Suresh Devda   
Danta (SC): M. K. Bombadiya   
Vadgam (SC): Dalpat Bhatiya   
Palanpur: Ramesh Nabhani      
Deesa: Ramesh Patel     
Deodar: Bhemabhai Choudhary   
Kankrej: Mukesh Thakkar 

Patan District

Radhanpur: Lalji Thakor 
Chanasma: Vishnubhai Patel    
Patan: Lalesh Thakkar   
Sidhpur: Mahendra Rajput      

Mehsana District

Kheralu: Dinesh Thakor
Unjha: Urvish Patel     
Visnagar: Jayantilal M.Patel
Bechraji: Sagar Rabari  
Kadi (SC): H. K. Dabhi  
Mahesana: Bhagat Patel  
Vijapur: Chiragbhai Patel     

Sabarkantha District

Himatnagar: Nirmalsinh Parmar 
Idar (SC): Jayantbhai Parnami 
Khedbrahma (ST): Bipin Gameti 

Aravalli District  

Bhiloda (ST): Rupsinh Bhagoda 
Modasa: Rajendrasinh Parmar   
Bayad: Chunnibhai Patel 

Sabarkantha District    

Prantij: Alpesh Patel   

Gandhinagar District

Dahegam: Suhag Panchal  
Gandhinagar South: Dolat Patel      
Gandhinagar North: Mukesh Patel     
Mansa: Bhasker Patel
Kalol (Gandhinagar): Kantiji Thakor 

Ahmedabad District

Viramgam: Kuvarji Thakor      
Sanand: Kuldip Vaghela  
Ghatlodia: Vijay Patel  
Vejalpur: Kalpesh Patel 
Vatva: Bipin Patel      
Ellisbridge: Paras Shah 
Naranpura: Pankaj Patel 
Nikol: Ashok Gajera     
Naroda: Omprakash Tiwari      
Thakkarbapa Nagar: Sanjay Mori      
Bapunagar: Rajeshbhai Dixit   
Amraiwadi: Vinay Gupta  
Dariapur: Taj Qureshi   
Jamalpur-Khadiya: Harun Nagori      
Maninagar: Vipul Patel  
Danilimda (SC): Dinesh Kapadia      
Sabarmati: Jasvant Thakor     
Asarwa (SC): J. J. Mevada     
Daskroi: Kiran Patel    
Dholka: Jattuba Gol     
Dhandhuka: Capt. Chandu Bamroliya   

Surendranagar District

Dasada (SC): Arvind Solanki   
Limbdi: Mayur Sakariya  
Wadhwan: Hitesh Patel Bajrang 
Chotila: Raju Karpada   
Dhangadhra: Vagjibhai Patel   

Morbi District

Morbi: Pankaj Ransariya 
Tankara: Sanjay Bhatasna      
Wankaner: Vikram Sorani 

Rajkot District

Rajkot East: Rahul Bhuva      
Rajkot West: Dinesh Joshi     
Rajkot South: Shivlal Barasia 
Rajkot Rural (SC):  Vashram Sagathiya     
Jasdan: Tejas Gajipara  
Gondal: Nimisha Khunt   
Jetpur (Rajkot): Rohit Bhuva  
Dhoraji: Vipul Sakhiya  


Jamnagar District

Kalavad (SC): Jignesh Solanki 
Jamnagar Rural: Prakash Donga 
Jamnagar North: Karsanbhai Karmur   
Jamnagar South: Vishal Tyagi  
Jamjodhpur: Hemant Khava      

Devbhoomi Dwarka District

Khambhaliya: Isudan Gadhvi    
Dwarka: Nakum Lakhmanbhai Boghabhai  

Porbandar District

Porbandar: Jeevan Jungi 
Kutiyana: Bhimabhai Makwana   

Junagadh District

Manavadar: Karsanbapu Bhadrak 
Junagadh: Chetan Gajera 
Visavadar: Bhupat Bhayani     
Keshod: Ramjibhai Chudasma    
Mangrol (Junagadh): Piyush Parmar   

Gir Somnath District

Somnath: Jagmal Vala    
Talala: Devender Solanki      
Kodinar (SC): Valijibhai Makwana    
Una: Sejalben Khunt     

Amreli District

Dhari: Kantibhai Satasiya     
Amreli: Ravi Dhanani    
Lathi: Jaysukh Detroja  
Savarkundla: Bharat Nakrani   
Rajula: Bharat Baldaniya      

Bhavnagar District

Mahuva (Bhavnagar): Ashok Joliya    
Talaja: Laluben Narsibhai Chauhan   
Gariadhar: Sudhir Vaghani     
Palitana: Z. P. Kheni   
Bhavnagar Rural: Khumansinh Gohil   
Bhavnagar East: Hamir Rathod  
Bhavnagar West: Raju Solanki  

Botad District

Gadhada (SC): Ramesh Parmar   
Botad: Umesh Makwana    

Anand District

Khambhat: Arun Gohil    
Borsad: Manish Patel    
Anklav: Gajendra Singh  
Umreth: Amrishbhai Patel      
Anand: Girish Shandilya 
Petlad: Arjun Bharwad   
Sojitra: Manubhai Thakur      

Kheda District

Matar: Lalji Parmar     
Nadiad: Harshad Vaghela 
Mehmedabad: Pramodbhai Chauhan      
Mahudha: Ravjibhai Somabhai Vaghela 
Thasra: Natwarsinh Rathod     
Kapadvanj: Manubhai Patel     
Balasinor: Udeysinh Chauhan   

Mahisagar District

Lunawada: Natwarsinh Solanki  
Santrampur (ST):  Parvat Vagodia Fauji    

Panchmahal District

Shehra:  Takhatsinh Solanki   
Morva Hadaf (ST): Banabhai Damor    
Godhra: Rajesh Patel Raju     
Kalol (Panchmahal): Dinesh Baria    
Halol: Bharat Rathva    


Dahod District

Fatepura (ST): Govind Parmar  
Jhalod (ST):  Anil Garasiya   
Limkheda (ST): Naresh Punabhai Bariya     
Dahod (ST): Dinesh Muniya     
Garbada (ST): Shaileshbhai Bhabhor  
Devgadhbariya: Bharat Vakhala 

Vadodara District

Savli: Vijay Chavda     
Vaghodiya: Gautam Rajput      

Chhota Udaipur District

Chhota Udaipur (ST):  Arjun Rathva  
Jetpur (Chhota Udaipur) (ST): Radhika Rathva    
Sankheda (ST): Ranjan Tadvi   

Vadodara District

Dabhoi: Ajit Thakor     
Vadodara City (SC): Jigar Solanki   
Sayajigunj: Swejal Vyas 
Akota: Shashank Khare   
Raopura: Hiren Shirke   
Manjalpur: Vinay Chavan 
Padra: Sandeep Singh Raj  
Karjan: Paresh Patel    

Narmada District

Nandod (ST):  Praful Vasava   
Dediapada (ST): Chaitar Vasava      

Bharuch District

Jambusar: Sajid Rehan   
Vagra: Jayraj Singh     
Jhagadiya (ST): Urmila Bhagat 
Bharuch: Manhar Parmar  
Ankleshwar: Ankur Patel 

Surat District

Olpad: Dharmik Malaviya 
Mangrol (Surat) (ST): Snehal Vasava 
Mandvi (Surat) (ST): Saynaben Gamit 
Kamrej: Ram Dhaduk      
Surat East: Kanchan Jariwala  
Surat North: Mahendra Navadiya      
Varachha Road: Alpesh Kathiriya     
Karanj: Manoj Sorathiya 
Limbayat: Pankaj Tayde  
Udhana: Mahendra Patil  
Majura: P. V. S. Sarma  
Katargam: Gopal Italia  
Surat West: Moxesh Sanghvi    
Choryasi: Prakashbhai Contractor    
Bardoli (SC): Rajendra Solanki      
Mahuva (Surat) (ST): Kunjan Patel Dhodiya 

Tapi District

Vyara (ST): Bipin Chaudhary   
Nizar (ST): Arvind Gamit      

Dang District

Dangs (ST):  Sunil Gamit      

Navsari District

Jalalpore: Pradeepkumar Mishra      
Navsari: Upesh Patel    
Gandevi (ST): Pankaj L. Patel 
Vansda (ST): Pankaj Patel     


Valsad District

Dharampur (ST): Kamlesh Patel 
Valsad: Raju Marcha     
Pardi: Ketan Patel      
Kaprada (ST): Jayendra Gavit  
Umbergaon (ST): Ashok Patel   

Gujarat is all set to go to polls in two phases - December 1 and 5. The results will be announced on December 8. Voting for the assembly seats will take place in the first phase, and the remaining will be covered in the second round.

Also read: Gujarat Election 2022: Full list of Congress candidates

Also read: Gujarat Election 2022: Full list of BJP candidates

Published on: Nov 15, 2022, 5:43 PM IST
Posted by: Tarab Zaidi, Nov 15, 2022, 4:29 PM IST